Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na Táborsku asi podraží MHD

19. 6. 2007
  • Datum: 19.6.2007
  • Autor: Jiří Falout
  • Zdroj: Právo
  • Rubrika: Jižní Čechy
  • Strana: 10

O kolik, to bude předmětem jednání tří měst. Táborská městská hromadná doprava, kterou využívají kromě Tábora i přilehlé Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí, zřejmě od 1. ledna 2008 podraží. O kolik přesně, to bude záviset nejen na dohodě všech tří měst, ale i na tom, zda se zvýší DPH, o němž uvažuje vláda.
„Připravujeme nyní materiál, který zvýšení cen jízdného skutečně obsahuje,“ potvrdil Právu Petr Pistulka, ředitel divize městské hromadné dopravy společnosti Comett plus, která městskou autobusovou dopravu v táborské aglomeraci zajišťuje. Důvodem pro zdražení je zejména zvyšování nákladů na provoz. „Současný tarif platí od 1. ledna 2004 a jenom za poslední dva roky vzrostly ceny nafty o 18 procent. To pro nás znamená výdej čtyř miliónů korun navíc,“ vysvětlil ředitel.
Doplnil, že zdražení za poslední čtyři roky se dotklo i technického zajišťování provozu autobusů. Nemalé investice si vyžádala rovněž obměna vozového parku, kde stáří autobusů nepřevyšuje 12 let. „Snažíme se koupit ročně asi tři nízkopodlažní autobusy. Investice do jednoho si vyžádá částku kolem šesti miliónů korun,“ uvedl ještě Pistulka.
O zdražení nakonec rozhodnou zastupitelé všech tří měst, která ceny určují. Zatímco Tábor se zvýšením jízdného počítá a promítl je dokonce do dokumentů parkovací politiky a strategie rozvoje veřejné dopravy, které sice zdraží parkování v centru města, ale na druhou stranu zvyšuje počet linek MHD, Sezimovo Ústí změně tarifu nakloněno není.
„Zaprvé nás nikdo oficiálně ještě neinformoval a zadruhé se mi nelíbí, že my bychom měli doplácet na projekty, které si udělá Tábor. To ať si řeší město samo. My nechceme zvyšovat cenu jízdného,“ uvedl pro Právo starosta Sezimova Ústí Bedřich Beneš (ODS).
Zdražení tarifů přichází podle místostarosty Tábora Martina Jirovského (Tábor 2020) nezávisle na těchto strategiích. Jízdenky pro dospělého cestujícího v současné době stojí od 6 do 12 korun. V provozu je celkem 15 linek MHD, které jsou obsluhovány ve špičce 32 autobusy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář