Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ústí chce zavést čipové karty. Lidé s nimi zaplatí jízdné i obědy

11. 4. 2007
  • Datum: 11.4.2007
  • Autor: VLADĚNA MARŠÁLKOVÁ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Severní Čechy
  • Strana: 02

Představte si, že se rozhodnete s rodinou vyrazit do kina. Místo toho, abyste stáli dlouhou frontu u pokladny, zakoupíte si lístky už během cesty - v autobuse nebo trolejbuse. I k tomuto účelu bude sloužit nová čipová karta, kterou chtějí zavést radní v Ústí nad Labem. Lidé s ní budou moci například platit jízdné v městské hromadné dopravě a školákům poslouží jako karta pro pořízení obědů.
„Nejprve bychom ji chtěli používat k nákupu jízdenek do autobusů. Karta bude fungovat jako elektronická peněženka. Lidé si ji napřed nabijí určitým obnosem a v autobusech jim bude na terminálu odečtena cena za jízdu. Trolejbusové placení vstupenek do kina je prozatím hudbou budoucnosti,“ vysvětluje ústecký primátor Jan Kubata.
Karty začnou fungovat na konci roku 2009
První terminály by se ve vozech městské hromadné dopravy mohly objevit na konci roku 2009. Podle Kubaty budou moci čipové karty používat i žáci ústeckých základních škol.
„Poslouží k nákupu stravenek na obědy. Zároveň by díky ní rodiče zjistili, jestli jejich ratolest náhodou nechodí za školu. Děti by totiž procházely speciálním rámem, který zaznamená každý jejich příchod a odchod. Samozřejmě se nabízí stejné využití i pro střední školy, ale v tomto případě by se jednalo o dlouhodobější záležitost. Město totiž není zřizovatelem středních škol, tím je Ústecký kraj. My můžeme kraji pouze nabídnout, aby se do toho systému zapojil,“ objasňuje primátor.
Magistrát počítá také s tím, že by se pomocí elektronické peněženky platilo parkovné, vstupenky do divadla či na sportovní utkání.
Podobné karty fungují od roku 2004 v Plzni. Vlastní je téměř 60 procent obyvatel. „Plzeňský model se nám velmi líbí. Elektronické peněženky tam fungují již čtvrtým rokem, lidé si na ně zvykli. V nejbližší době se tam chystají spustit nakupování lístků do kina pomocí terminálů umístěných v hromadné dopravě,“ poznamenává Kubata.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář