Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrý zvuk vysokomýtských autobusů

21. 2. 2007
  • Datum: 21.2.2007
  • Autor: Ladislav Schejbal
  • Zdroj: Právo
  • Rubrika: Východní Čechy - Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
  • Strana: 10

Nejúspěšnější autobusová řada 700/900 překročila magickou hranici 50 tisíc vyrobených kusů.
Největší tuzemský producent autobusů, společnost Iveco Czech Republic (dříve Karosa) Vysoké Mýto na Orlickoústecku, se může pochlubit překročením výroby u historicky nejúspěšnější výrobkové řady 700/900 v počtu 50 tisíc kusů těchto autobusů.
Tato výrobní řada tvořila 25 let hlavní část výrobního programu společnosti a obsáhla více než polovinu všech vyrobených autobusů v celé, téměř osmdesátileté vysokomýtské historii výroby autobusů.
Navazují na tradici
Na tuto tradici nyní navazují nové linkové modely Arway a Crossway.
„Zásadní a zdařilá modernizace řady 700 na řadu 900, ke které došlo v roce 1995, pomohla firmě k velkému růstu až ke dnešní pozici jednoho z nejvýznamnějších evropských výrobců autobusů,“ sdělil Právu mluvčí společnosti Iveco Jindřich Lněnička.
V dalších letech tyto autobusy prošly několika podstatnými modernizacemi i řadou drobných úprav a vylepšení. Počet vyrobených autobusů řady 900 se zastavil na čísle 13 071 (z toho 512 kloubových) a jezdí nejen ve většině států Evropy, ale i například i v Libanonu nebo francouzských zámořských departementech.
„Na českém trhu byl nejprodávanějším linkový model C 954, nesoucí před modernizací v roce 2001 název C 934. Podle centrálního registru vozidel jezdí v současné době v České republice 1443 těchto autobusů. Zajímavostí tohoto modelu je i severské provedení, které si oblíbily především ruské naftařské společnosti z regionu západní Sibiře,“ přidal další zajímavost Lněnička.
Nejvýznamnějšími mezníky pro úspěch autobusů řady 900 na zahraničních trzích byly v roce 1996 modifikace na školní autobus, známý pod názvem Récréo, který firmě otevřel export na klíčový francouzský trh, a o pět let později meziměstský model Axer, se kterým firma pronikla na další západoevropské trhy.
Récréo jede dál
Školní autobus Récréo byl řadu let vůbec nejprodávanějším modelem na francouzském trhu a dohromady tam zamířilo neuvěřitelných více než 5100 těchto vozů. Kvůli značné oblíbenosti těchto autobusů zachoval Irisbus Iveco název Récréo i pro nový školní autobus odvozený z modelu Crossway.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář