Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dráhy chystají další novinky

14. 2. 2007
  • Datum: 14.2.2007
  • Autor: IVANA LESKOVÁ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Moravskoslezský
  • Strana: 03

České dráhy modernizují ostravské Hlavní nádraží, přidávají spoje Pendolino i služby pro jeho cestující. Provoz na opravené trati mezi Ostravou a Opavou si dráhy chválí, lidem však vadí časté zpoždění.
Ostrava - Obyvatelé i návštěvníci Moravskoslezského kraje, kteří často cestují po železnici, se v poslední době stále setkávají s novinkami.
Některé změny v jízdním řádu přinášejí zklamání, například omezení spojů směřujících do Prahy či na Slovensko z Karvinska. Zato modernizaci tratí i nádražních budov oceňují téměř všichni.
K nejvýraznějším změnám z poslední doby patří například elektrifikace trati mezi Ostravou a Opavou, kde nyní cestující vozí moderní vlakové soupravy CityElefant. A samozřejmě oprava trati mezi Ostravou a Přerovem, díky níž teď po ní jezdí do Prahy rychlovlak Pendolino.
Opravy a dostavby se dočkalo nádraží v Ostravě-Svinově. Nový vzhled teď postupně získává i budova Hlavního ostravského nádraží. „Loni jsme za provozu opravili pravou stranu přízemí výpravní budovy, kde jsou pokladny a sociální zázemí pro pokladní,“ říká vrchní přednosta Správy dopravní cesty Ostrava Jaroslav Adamec s tím, že rok předtím opravovali levou stranu.
„Letos opravíme horní patro, čelní prosklenou stěnu i obklady celé budovy. Příští rok budeme pokračovat spojovacím traktem mezi budovami drah a pošty,“ líčí Adamec, který by si přál i rekonstrukci přednádražního prostoru, kde je smyčka tramvají a trolejbusů. „Víme, jak by měl prostor vypadat, rekonstrukci ale musí zaplatit město.“
Začnou jezdit nové vlaky
České dráhy chystají i řadu dalších novinek. Koncem letošního roku například chtějí zrychlit spojení pendolinem mezi Ostravou a Prahou na pouhé tři hodiny. Nejžhavější novinky ale budou moci lidé ocenit už v příštích dnech. A první dvě se opět týkají pendolina.
„Vzhledem k tomu, že v neděli večer bývají vlaky SC Pendolino ve směru Ostrava - Praha i naopak zcela vyprodané, především díky velkému zájmu studentů, kteří cestují za poloviční cenu, začnou už od 4. března jezdit dodatečné spoje,“ uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. Z Ostravy bude nový spoj Pendolino odjíždět každou neděli či svátek před pracovním dnem v 19 hodin 11 minut, z Prahy vyjede vlak ve 20 hodin 26 minut. Klientům pendolina je určena i další novinka: pronájem aut za výhodné ceny.
Nových vlaků se dočkají i lidé na Novojičínsku. „Na tamní lokální tratě nasadíme 9. března první dvě soupravy vlaků Regionova,“ slibuje Aleš Ondrůj.
***
* Novinky na železnici
Co už se děje
- modernizace stanice Ostrava-Hlavní nádraží
- modernizace trati Český Těšín -hranice Slovenské republiky
- elektrifikace trati Ostrava-Hlavní nádraží - Ostrava-Kunčice s výhledem až do Frýdku-Místku
Co se chystá
19. února: zavedení nové služby pro cestující SC Pendolino -možnost předem si objednat a půjčit auto
4. března: nasazení nového spoje SC Pendolino, který bude jezdit v neděli a ve svátek před pracovním dnem, odjezd z ostravského Hlavního nádraží v 19.11 hodin, z Prahy ve 20.26 hodin
9. března: oficiální nasazení dvou jednotek Regionova na lokální tratě na Novojičínsku

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář