Jdi na obsah Jdi na menu
 


TGV chce trať Mekka–Medina

23. 4. 2007
  • Datum: 23.4.2007
  • Autor: čtk
  • Zdroj: Lidové noviny
  • Rubrika: Byznys
  • Strana: 15

Francouzská společnost Alstom usiluje o zakázku na své rychlovlaky TGV pro vysokorychlostní linku mezi posvátnými městy Mekkou a Medinou, kterou chce Saúdská Arábie postavit do roku 2015. Napsal to dnes francouzský list Le Figaro.
Mělo by podle něho jít o třicet TGV, které by na trase dlouhé 444 kilometry jezdily rychlostí až 300 kilometrů za hodinu. Cesta mezi oběma městy by se zkrátila na dvě a půl hodiny proti nynějším deseti hodinám autobusem.
List napsal, že projekt byl zahájen loni. Náklady mají dosáhnout pěti miliard eur (140 miliard korun). Saúdové prý chtějí všechny práce, soupravy i systémy na klíč.
Linka by spojila Mekku a Medinu přes Džiddu. Mezi Džiddou a Medinou by byla zastávka také v King Abdullah Economic City, největší obchodní metropoli Blízkého východu, která má vyrůst ze země na břehu Rudého moře do tří let.
Podle informací listu o zakázku usiluje sedm konsorcií, mezi nimi německý Siemens, kanadský Bombardier, španělský Talgo a japonský Hitachi. Alstom jde do soutěže v konsorciu se společností Bouygues. Obě tyto francouzské firmy společně také usilují o zakázku na výstavbu tisíc kilometrů dlouhé „transarabské“ nákladní linky mezi Džiddou u Rudého moře a Dammámem na pobřeží Perského zálivu.
List také napsal, že zahraniční firma, která zakázku pro linku Mekka–Medina získá, se bude musit spojit s provozovateli z muslimských zemí, protože nemuslimští strojvůdci se nebudou smět ke svatým místům islámu přiblížit.
Alstom už proto jedná s železničními společnostmi z Maroka a Malajsie, jejichž strojvůdci by mohli podstoupit výcvik na TGV. Francouzský rychlovlak začátkem dubna překonal rekord, když dosáhl rychlosti 574,8 kilometru v hodině. Mezi svatými městy by však cestující vozil podstatně pomaleji.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář