Jdi na obsah Jdi na menu
 


Půlmiliónová pokuta zlínskému dopravci platí

19. 3. 2007
  • Datum: 17.3.2007
  • Autor: Markéta Pudilová
  • Zdroj: Právo
  • Rubrika: Střední Morava - Olomoucký kraj, Zlínský kraj
  • Strana: 17

Půlmiliónová pokuta, kterou loni dostala městská Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, platí. Sankci antimonopolního úřadu potvrdil brněnský krajský soud – ten totiž zamítl žalobu zlínské dopravní firmy, která se proti pokutě ohradila.
„V daném případě je to nejvyšší pokuta, uložená v oblasti veřejných zakázek, jejíž platnost potvrdil soud,“ uvedl mluvčí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Kristián Chalupa.
Půlmiliónovou sankcí potrestal úřad zlínskou firmu za to, že porušila zákon o veřejných zakázkách. Společnost totiž nakoupila přímo od Karosy šest nízkopodlažních trolejbusů a nevypsala – jak jí ukládá zákon – výběrové řízení.
Hodnota zakázky se pohybovala kolem 78 milionů korun. Zlínská dopravní firma už měla ve svém vozovém parku autobusy od téhož dodavatele a chtěla tento park sjednotit. Podle ÚOHS ale jsou trolejbusy jiným zbožím než autobusy a proto není možné označit jejich dodávku jako dodatečnou zakázku k té původní. Zadavatel podle úřadu neprokázal, že by na trhu neexistoval dodavatel, který by nabídl trolejbusy levněji. Názor antimonopolního úřadu potvrdil i Krajský soud v Brně s tím, že nejvýhodnější nabídky není možné soudit jen podle znaleckých posudků. „Pokud je zadavatel přesvědčen o tom, že nemohl získat výhodnější nabídku, než od osloveného dodavatele, měl tuto skutečnost potvrdit provedením regulérního výběrového řízení, což neučinil,“ uvádí soud.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Šílenost

(Radim Botek, 8. 5. 2007 11:03)

No jo ale co jiného by tu mělo jezdit??? Já vím že podle zákona má být vypsané výběrové řízení, ale dávat kvůli tomu nejvyšší pokutu??? Solaris bych tu vážně nechtěl a v DSZO asi nejsou takoví šílenci aby ho chtěli. Nebo že bychom přidali troleje k SORu??? (nerad bych jezdil autobusem který je vlastně náklaďák s přidělanými okny a sedačkami na který někdo ''připíchl šráky'') Fakt hrůza

pokuta

(Václavek, 30. 3. 2007 23:39)

Mne to připadá trochu uhozené.Na výběr je pouze Solaris který není také nějak levný.V Ostravě,Opavě a v Chomutově kde Solarisy jezdí se také sjednocuje autobusový park.Je to myslím pro ůdržbu lepší nemít moc rozhozený park.A kupovat trajfly v cizině?To snad ne.

Kcourkov je slabé slovo

(Vousáč, 22. 3. 2007 17:45)

Kdysi dávno mi jeden inženýr-dnes zastávající vysoký post u Siemense-řekl:kdo neměl nebo nechtěl na techniku,ale nebyl blbý,vystudoval ekonomiku.A v okamžiku,kdy si převzal trubku s diplomem začal technikům do techniky kecat. Ne-technik skutečně nemůže pochopit,že jednotnost a stejný výrobce je daleko důelžitější než pár korun pořizovací ceny.Ale proč si nenechá poradit a otravuje a škodí těm,kteří tomu rozumnějí je pro technika záhadou.