Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlín a Otrokovice chtějí dopravní terminály

17. 7. 2007
  • Datum: 17.7.2007
  • Autor: (ill, kat)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Východní Morava
  • Strana: 03

Dopravní terminály ve Zlíně a Otrokovicích. Rekonstrukce vlakového nádraží v Kroměříži. To jsou další akce, které by měly lidem usnadnit cestování ve Zlínském kraji. O dopravním terminálu ve Zlíně už se hovoří několik let. Problémem jsou ale peníze. Město proto shání dotace.
„Terminál by mohl být částečně financován i z prostředků Evropské unie. Jakmile bude vyhlášena výzva, bude se Zlín o dotace ucházet,“ uvedla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.
V terminálu, který by mohl ve Zlíně vyrůst u vlakového nádraží, by se „potkávala“ železniční, autobusová i městská hromadná doprava. Orientační rozpočet projektu byl vyčíslen na 540 milionů korun.
O něco dál než ve Zlíně jsou s výstavbou terminálu v Otrokovicích. S rozsáhlou investiční akcí za pětačtyřicet milionů korun se začne ještě letos. Radnice by na ni také ráda získala peníze z Evropské unie.
K zásadním úpravám prostoru u železničního nádraží vede město především fakt, že Otrokovice jsou velmi frekventovaný dopravní uzel.
„Princip navrženého řešení spočívá v rozdělení prostranství před vlakovým nádražím na tři samostatné části. Důraz je kladen především na kvalitní organizaci prostoru a integraci různých typů dopravy,“ řekl František Žák z otrokovického magistrátu. S úpravami vlakového nádraží počítá také Kroměříž. Stát mají skoro půl miliardy korun a jsou naplánovány na následujících pět let. V rámci rekonstrukce bude zbourána řídicí věž u silničního přejezdu a vozové depo s točnou a čerpací stanicí pohonných hmot, které stojí za ní. Na jejich místě vyroste stanoviště městské hromadné dopravy. Nádraží projde také téměř kompletní výměnou kolejiště, mimo jiné i asi dvaceti výhybek. „Pro rok 2007 je ze státního rozpočtu vyčleněno 14 milionů na přípravu projektové dokumentace,“ řekl poslanec Josef Smýkal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář