Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polovina lidí jela bez lístku

15. 3. 2007
  • Datum: 15.3.2007
  • Autor: VOJTĚCH SMOLA
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Jižní Morava
  • Strana: 02

Znojemští radní zveřejnili výsledky kontrol v autobusech a plánují změny v systému placení. Polovina cestujících nedostala od řidiče platnou jízdenku, vyplynulo z namátkové kontroly jednoho z autobusů městské hromadné dopravy ve Znojmě. Jak už dříve informovala MF DNES, kontroloři uskutečnili na začátku března celkem šest takových kontrol. V pěti případech přitom u řidičů odhalili nekalé jednání. S výsledky seznámili městské radní.
A výsledek? Situaci ve veřejné dopravě chtějí představitelé města urychleně řešit. „Tato kontrola potvrdila, že mnohé signály, které jsme měli od veřejnosti, se zakládají na pravdě. Zatím jsme ale nepřijali žádná opatření, protože se tím budeme zabývat v širším kontextu,“ uvedl starosta města Petr Nezveda (ODS).
Utajená akce se uskutečnila u náhodně vybraných spojů. „Měli jsme nasazeny figuranty, kteří se pokusili řidiči zaplatit jen pětikorunami (místo osmi korun - pozn. red.) a ve většině případů se jim to povedlo,“ podotkl místostarosta Znojma Jan Blažíček (ODS).
Potvrdily se tak množící se výtky cestujících, že řidiči nevydávají jízdenku a na oplátku se spokojí se zaplacením nižší částky.
V pátek skončila i kontrola hospodaření, kterou město provedlo ve firmě ČAS Service, jež veřejnou dopravu ve Znojmě provozuje. Zastupitelům se totiž nelíbí ztráta, kterou firma za loňský rok vykázala. Výsledky obou těchto kontrol chtějí radní posoudit najednou.
V úterý předal dopravce radním výpis z elektronických strojků, ze kterých řidiči vydávají jízdenky cestujícím. „Nyní se vypočítá, jaká případná ztráta mohla jednáním řidičů vzniknout,“ komentoval Blažíček. Výsledek radní budou znát pravděpodobně do konce týdne.
Již nyní je však jasné, že se systém placení jízdného bude muset ve Znojmě změnit. „Do budoucna se budeme snažit zamezit placení jízdného u řidiče, v úvahu by přicházel například systém elektronických peněženek,“ nastínil místostarosta. Vedení dopravní firmy se zatím k závěrům kontrol oficiálně nevyjádřilo. „Nejdřív zjistíme, jakýmzpůsobem se konkrétní kontroly v autobusech dělaly, protože ne vždy je ten zápis jednoznačný a jeho prezentace může být různá,“ uvedl již dříve šéf společnosti Rostislav Polach. Zatím neřekl, jak s nepoctivými řidiči firma naloží.
Město veřejnou dopravu každým rokem dotuje. Na první pololetí tohoto roku vyhradilo částku 3,3 milionu korun. Dopravce však požaduje navýšení o zhruba 900 tisíc korun. A to právě na pokrytí ztráty z loňska. Představitelé ČAS Service tvrdí, že jejich požadavek na navýšení peněz je zcela oprávněný.
***
* Výsledky kontroly ve znojemské MHD
Kontroloři navštívili celkem šest autobusů MHD, v pěti z nich zjistili prohřešky u řidičů, kteří inkasovali za jízdu od cestujících pět korun namísto osmi. Cestujícím pak ale za tuto„slevu“ nevydali jízdenku. V jednom spoji neměla lístek dokonce polovina cestujících.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář