Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řidiči autobusů si „přivydělávají“

7. 3. 2007
  • Datum: 7.3.2007
  • Autor: VOJTĚCH SMOLA
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Jižní Morava
  • Strana: 01

 
Cestující ve Znojmě jezdí bez lístku za méně peněz. Běžná každodenní praxe, či „jenom“ momentální selhání několika jedinců? Na tuto otázku bude hledat odpověď vedení znojemské radnice, jejíž kontroloři zjistili závažná pochybení u řidičů městské hromadné dopravy.
O co konkrétně šlo? Řidič vybere od cestujícího menší částku, než činí jízdné, ale „za to“ nevydá jízdenku. Cestující tak vlastně jede načerno a peníze putují do řidičovy kapsy.
Kontrolu, která to zjistila, uskutečnili pracovníci odboru dopravy městského úřadu poté, co si na podivné praktiky stěžovali někteří cestující.
Dopravce: Nejprve pohovoříme s řidiči Vedení společnosti ČAS Service, která veřejnou dopravu ve Znojmě provozuje, se zatím ke kontrole staví zdrženlivě. „K dispozici máme pouze protokoly, které kontroloři dali řidičům. K tomu momentálně zjišťujeme další informace, je potřeba udělat zápis s řidiči, abychom si poslechli také druhou stranu,“ uvedl ředitel firmy Rostislav Polach. Závěry reagující na výsledky kontroly bude mít dopravní společnost podle Polacha hotovy do konce týdne.
„Budeme zjišťovat, jak konkrétní kontroly probíhaly, protože ne vždy je ten zápis jednoznačný a jeho prezentace může být různá,“ dodal šéf dopravní firmy Polach.
Utajená akce města se uskutečnila v pátek u několika náhodně vybraných spojů.
„Těch nedostatků je víc, s výsledky kontroly ale chceme nejdříve seznámit městskou radu,“ nastínil bez dalších podrobností místostarosta města Jan Blažíček.
Cestující: Řidič si vzal méně, prý to stačí Na podivné praktiky některých řidičů městské autobusové dopravy si stěžují Znojemští už delší dobu. MF DNES včera bez větších potíží našla cestující, která takto v minulých měsících dvakrát cestovala.
„Neměla jsem momentálně u sebe dost drobných mincí. Řidič si proto vzal jen šest korun místo osmi s tím, že to stačí. Jízdenku mi samozřejmě nedal,“ řekla žena, která si přála nezveřejňovat své jméno.
Městský úřad vyslal nedávno kontrolory i do kanceláří vedení firmy. Zastupitelům se totiž nelíbí ztráta, kterou ČAS Service za loňský rok vykázal.
Dopravce chce vyšší dotaci
Na provoz veřejné dopravy poputuje pro první pololetí 3,3 milionu korun z městského rozpočtu. Dopravce však požaduje navýšení o zhruba 900 tisíc korun. A to právě na pokrytí ztráty z loňského provozu. Proto zastupitelé kontrolu do firmy vyslali. Na základě výsledků pak rozhodnou o případném navýšení dotace.
Představitelé ČAS Service uvedli, že kontrolu vítají. Podle nich je požadavek na navýšení peněz oprávněný, protože autobusy najezdí kvůli opravám znojemské kanalizace po objízdných trasách o mnoho kilometrů více než obvykle.
***
Jak to „prasklo“
1. Cestující si stěžovali na některé řidiče autobusů ve Znojmě, že nevydávají jízdenky a na oplátku se spokojí se zaplacením nižšího jízdného.
2. Kontroloři odboru dopravy si v terénu ověřili, že stížnosti jsou oprávněné, a odhalili i další, zatím nezveřejněné nedostatky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář