Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řidiči podváděli. Změní Znojmo provozovatele městské dopravy?

30. 4. 2007
  • Datum: 30.4.2007
  • Autor: VOJTĚCH SMOLA
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Jižní Morava
  • Strana: 02

Znojemští se možná již brzy dočkají změn v městské hromadné dopravě. A to dost zásadních. Radní totiž zvažují, že změní provozovatele veřejné autobusové dopravy ve městě. Dnes o tom chtějí jednat na svém pravidelném zasedání. Současný provozovatel, firma ČAS, čelí totiž podezření z podvodů při vybírání jízdného.
„Ano, jednou z variant je výpověď smlouvy se současným provozovatelem,“ potvrdil MF DNES starosta Znojma Petr Nezveda (ODS). Jako zvláštní bod jednání rady bude podle starosty i výsledek kontroly ve firmě dopravce a analýza současného stavu v městské hromadné dopravě. Pochybení řidičů autobusů z firmy ČAS Service prokázala akce městských úředníků ze začátku března, kdy uskutečnili šest náhodných kontrol.
Nechali si zaplatit míň a nedávali jízdenky
U pěti odhalili závažná pochybení – řidiči od cestujících vzali namísto osmi korun pouze pět a nevydali jim jízdenku. Kontroloři u jednoho z autobusů například zjistili, že platnou jízdenku nedostala od řidiče celá polovina cestujících. Rovněž Česká televize odvysílala v dubnu reportáž natočenou skrytou kamerou, kdy si dva řidiči od cestujících vzali namísto osmi korun pouze pět a jízdenku jim nevytiskli.
„My ty věci řešíme. Samozřejmě je věcí města, co hodlá nebo nehodlá v této souvislosti udělat. Myslím si ale, že všechno je řešitelné nějakým jednáním, pokud je oboustranná ochota,“ řekl jednatel firmy ČAS Service Rostislav Polach.
Již nyní je ale jasné, že se systém placení jízdného bude muset ve Znojmě změnit. „Do budoucna se budeme snažit zamezit placení jízdného u řidiče, v úvahu by přicházel například systém elektronických peněženek,“ nastínil nedávno místostarosta Znojma Jan Blažíček (ODS).
Město veřejnou dopravu každým rokem dotuje. Na první pololetí tohoto roku vyhradilo částku 3,3 milionu korun. Dopravce však požaduje navýšení o zhruba 900 tisíc korun. A to právě na pokrytí ztráty z loňska. Představitelé ČAS Service tvrdí, že jejich požadavek na navýšení peněz je zcela oprávněný.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář